V Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów okazją do przypomnienia zasad bezpieczeństwa
Z inicjatywy Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości, działającej przy Komisji Europejskiej oraz we współpracy z Europolem w ponad 20 państwa UE w dniu 21 czerwca 2023 roku obchodzony będzie V Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. Warto zatem przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz sposoby zapobiegania włamaniom.
Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zabezpieczania domów i mieszkań przed ewentualnymi włamaniami. Według statystyk na terenie Unii Europejskiej co 1,5 minuty dochodzi do włamania. Ich liczba może ulec zmniejszeniu dzięki zastosowaniu coraz lepszych i skuteczniejszych metod zapobiegania. Poza zastosowaniem atestowanych zamków do drzwi i okien, rolet antywłamaniowych, systemów alarmowych i monitorujących, czy nawet zewnętrznych źródeł światła reagujących na wykryty ruch warto pamiętać o prostych wskazówkach, mogących pomóc nam zabezpieczyć się przed włamaniem:
- nigdy nie zostawiajmy kluczy w miejscach takich, jak np. pod wycieraczką, czy doniczką;
- przed wyjazdem poprośmy sąsiada lub inna zaufaną osobę o to, aby podczas naszej nieobecności zaopiekowała się nasza nieruchomością, zwracając uwagę na podejrzane osoby kręcące się w pobliżu domu lub chociaży zabierając ze skrzynki przychodzącą korespondencje, czy też ulotki – widoczna ilość nieodebranej korespondencji lub długo leżące na wycieraczce, czy przed furtką ulotki sugerują, iż od dłuższego czasu mieszkanie, czy też dom stoją puste,
- pod rozwagę należy wziąć możliwość zdeponowania gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych w banku,
- warto upewnić się, iż wszystkie okna są pozamykane, drzwi zakluczone, a system alarmowy jest aktywny oraz sprawny,
- pamiętajmy , iż media społecznościowe są niejednokrotnie źródłem informacji dla włamywaczy. Publikowanie zdjęć z wakacji w trakcie ich trwania, nie zaś po powrocie jest jasną informacją dla każdego włamywacza, że w danej chwili nie zastanie nikogo w domu.
Pamiętajmy o tym, że każdy pomysł odnośnie zabezpieczenia dobytku jest kolejnym utrudnieniem dla potencjalnego włamywacza. Zastosowanie jak największej liczby „przeszkód” sprawia, iż nasz dom staje się mniej atrakcyjny dla włamywacza, ponieważ zwiększa się ryzyko niepowodzenia oraz wysiłek jaki sprawca musi włożyć, by osiągnąć zamierzony cel.
p.o. Oficera prasowego
Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie
mł. asp. Anna Zbik
tel. 604 904 452