Bieżące informacje

Nietrzeźwi kierujący hulajnogami elektrycznymi

Hulajnogi elektryczne stają się bardzo popularnym środkiem transportu w mieście. Jednak należy pamiętać, iż przepisy ruchu drogowego także obowiązują entuzjastów tego środka transportu. Głogowscy policjanci zatrzymali do kontroli dwie osoby, które poruszały się hulajnogami elektrycznymi będąc w stanie nietrzeźwości. Teraz oboje odpowiedzą przed Sądem.

Na terenie całego powiatu głogowskiego, każdego dnia wykonywane są kontrole drogowe, podczas których policjanci zwracają uwagę m. in. na stan trzeźwości kierujących. Niestety, pomimo ciągłych działań i apeli o zachowanie trzeźwości, w dalszym ciągu za kierownicę siadają nietrzeźwe osoby. Czuwając nad bezpieczeństwem na drodze, policjanci sprawdzają także czy osoby poruszające się hulajnogami elektrycznymi stosują się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Minionej nocy, głogowscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującą hulajnogą elektryczną. W trakcie kontroli funkcjonariusze wyczuli woń alkoholu od 14-latki.  Badanie wykazało w organizmie nastolatki blisko promil alkoholu. O zaistniałej sytuacji został powiadomiony opiekun dziewczynki, który przyjechał na miejsce. Sprawa trafiła do Ogniwa ds. Wykroczeń w KPP Głogów, a swój finał znajdzie w Sądzie.

Dwie godziny później policjanci zatrzymali do kontroli 26-latka, który również poruszał się hulajnogą elektryczną. Funkcjonariusze sprawdzili trzeźwość mężczyzny. Badanie pokazało, iż w organizmie ma prawie promil alkoholu. Kierujący odmówił przyjęcia mandatu, w zawiązku z czym policjanci sporządzili niezbędną dokumentację, a mężczyzna za popełnione wykroczenie odpowie przed Sądem.

Hulajnogi elektryczne stają się bardzo popularnym środkiem transportu. To często szybki i sprawny sposób poruszania się po mieście. Zwolennicy podróży hulajnogą elektryczną muszą jednak pamiętać, że wiąże się to ze znajomością i stosowaniem przepisów ruchu drogowego.

Policja przypomina:

Hulajnogą elektryczną na drogach publicznych, mogą poruszać się osoby, które ukończyły 18 rok życia. Osoby poniżej tego wieku muszą uzyskać kartę rowerową lub prawo jazdy co najmniej kategorii: AM, A1, B1 lub T. Zabronione jest korzystanie z hulajnogi elektrycznej na drogach publicznych przez dzieci poniżej 10 roku życia. Wyjątkiem od tej zasady jest poruszanie się na hulajnodze w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

Kierujący hulajnogą elektryczną obowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone. Gdy brak jest drogi dla rowerów, kierujący hulajnogą powinien korzystać z jezdni, o ile dopuszczalna prędkość na tym odcinku nie jest większa niż 30 km/h. W przypadku, gdy brak jest drogi dla rowerów, a na jezdni dozwolony ruch przekracza 30 km/h wyjątkowo można skorzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, ale jedynie z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych z zachowaniem szczególnej ostrożności oraz obowiązkiem ustępowania pierwszeństwa pieszym i nieutrudniania im ruchu. Dozwolone jest również przejeżdżanie przez przejazdy dla rowerzystów, ale w przypadku przejść dla pieszych należy przeprowadzić hulajnogę przez jezdnie.

Obowiązujące przepisy zabraniają:
• jazdy hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie.
• przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku
• czepiania się pojazdów
• ciągnięcia lub holowania innego pojazdu
• jazdy po jezdni obok innego uczestnika
• jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy

Przepisy nie nakazują noszenia kasku ochronnego podczas korzystania z hulajnogi elektrycznej. Jednakże, dla własnego bezpieczeństwa, warto zakładać na głowę kask ochronny. W razie upadku lub potrącenia, kask uchroni głowę przed poważnym urazem, a może nawet uratować życie.

p.o. Oficera prasowego  
Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie
st. sierż. Natalia Szymańska
tel. 604 904 452

 

Powrót na górę strony