Uwaga na fałszywe banknoty!
Pomimo wysokich standardów bezpieczeństwa, także w Polsce dochodzi do przypadków fałszowania bądź wprowadzenia w obieg fałszywych banknotów. Głogowska policja przypomina jak rozpoznać fałszywe banknoty i co zrobić w przypadku wejścia w ich posiadanie.
Każdego dnia dokonujemy transakcji przy pomocy gotówki w placówkach handlowych, czy na targowiskach. Dzięki poznaniu kilku technik, które pozwolą rozpoznać falsyfikaty, unikniemy wielu problemów i związanych z tym konsekwencji.
Podstawą jest niedopuszczenie do wejścia w posiadanie fałszywego banknotu. W tym celu:
• zawsze sprawdzaj otrzymywane banknoty;
• zachowaj ostrożność, jeśli banknot jest uszkodzony lub zniszczony;
• zapoznaj się z wyglądem autentycznych banknotów. Dokładnie obejrzyj banknoty różnych nominałów, odszukaj na nich zabezpieczenia i zapamiętaj ich wygląd oraz zwróć uwagę na cechy charakterystyczne papieru;
• sprawdzaj zabezpieczenia na banknotach otrzymywanych np. w sklepie, kasie. Zabezpieczenia te mają ułatwić rozpoznanie banknotu autentycznego. Nie wstydź się oglądać dokładnie banknot przed jego przyjęciem, masz do tego prawo i pozwoli ci to uniknąć strat i kłopotów.
Przy ocenie autentyczności banknotu korzystaj z 4 prostych kroków: dotknij, popatrz, przechyl i sprawdź:
- Dotknij – elementy szaty graficznej wykonane drukiem stalorytniczym wyczuwalne w dotyku m.in.: oznaczenia nominału, portret władcy, godło RP, podpisy Prezesa i Głównego Skarbnika NBP, oznaczenie dla niewidomych,
- Popatrz – zabezpieczenia widoczne przy oglądaniu banknotu pod światło tj.: znak wodny, nitka zabezpieczająca, recto-verso (uzupełniający się druk obustronny),
- Przechyl – zabezpieczenia widoczne po przechyleniu banknotu tj. efekt kątowy, farba zmienna optycznie, farba opalizująca, farba metalizowana, hologram, złota farba,
- Sprawdź – zabezpieczenia wymagające zastosowania dodatkowych urządzeń np. lupy lub lampy emitującej światło ultrafioletowe tj. mikrodruki i zabezpieczenia utajone.
Jeżeli masz podejrzenia, że banknot, który posiadasz, jest nieautentyczny, zgłoś się z nim do najbliższej jednostki policji albo do banku w celu sprawdzenia jego autentyczności. Nie próbuj:
• zapłacić tym banknotem,
• rozmienić banknotu na drobne,
• dać dziecku, jako osobie poza podejrzeniami ponieważ popełnisz przestępstwo: art. 310 lub 312 kodeksu karnego.
Pamiętaj, próba posłużenia się fałszywym banknotem jest przestępstwem. Nie wprowadzaj falsyfikatu do obiegu. Skontaktuj się z Policją!
(Źródło: NBP)
p.o. Oficera prasowego
Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie
St. Sierż. Natalia Szymańska
tel. 604 904 452