Bieżące informacje

Policyjne działania – „alkohol i narkotyki”

Data publikacji 13.03.2023

W miniony weekend policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Głogowie przeprowadzili działania prewencyjne „Alkohol i Narkotyki”, ukierunkowane na eliminowanie z ruchu drogowego osób będących pod wpływem alkoholu lub w stanie po użyciu środków działających podobnie do alkoholu.

Głównym celem prowadzonych działań jest poprawa bezpieczeństwa oraz zmniejszenie liczby wypadków drogowych i ich skutków poprzez eliminowanie z ruchu drogowego kierujących pojazdami będących pod wpływem alkoholu lub w stanie po użyciu środków działających podobnie do alkoholu.

Każdy kierowca prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu jest potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Używki te przede wszystkim zaburzają koncentrację, zmniejszają szybkość reakcji oraz powodują błędną ocenę odległości i prędkości.

Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce wtedy, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że będziemy w dobrej kondycji do prowadzenia pojazdu.

Badaniu trzeźwości poddano 795 kierujących, a kilku z nich poddano testowi na zawartość narkotyków. Podczas działań na terenie powiatu głogowskiego ujawniono jednego kierującego pod wpływem środków odurzających oraz dwie osoby znajdujące się w stanie nietrzeźwości.

Według obowiązujących przepisów, za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Dlatego, jeżeli wczoraj piłeś alkohol, to dziś nie wsiadaj za kierownicę !!!

 

p.o. Oficera prasowego
Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie
St. sierż. Natalia Szymańska
tel. 604 904 452

Powrót na górę strony