Bieżące informacje

Nie narażaj swojego życia – używaj elementów odblaskowych

Data publikacji 19.09.2022

Pieszy poruszający się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. W ten sposób staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Osoba ubrana w odzież o ciemnych kolorach bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów.

Jesienią, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni. Dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta.

Stosowanie elementów odblaskowych, zwiększa szansę pieszego na uniknięcie potrącenia. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 500 zł.

Obowiązek używania tych elementów dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu, po drogach mieszczących się poza obszarem zabudowanym, przez cały rok.

Koszty wyposażenia w elementy odblaskowe są kosztami znikomymi i nie stanowią przeszkody uniemożliwiającej jej nabycia przez przeciętnego użytkownika dróg. Natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych są niewspółmiernie wyższe i trudne do oszacowania. 

 

 

Oficer prasowy

Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie

asp.szt. Łukasz Szuwikowski

tel. 604 904 452

 

Powrót na górę strony