Bieżące informacje

Mimo łagodniejszych obostrzeń, nadal dbajmy o własne zdrowie

Data publikacji 02.10.2021

Dolnośląscy funkcjonariusze nadal kontrolują respektowanie nakazów i zakazów przez mieszkańców. Mimo, że są złagodzone, obostrzenia wciąż trwają! Nadal są miejsca, gdzie noszenie maseczek zakrywających nos i usta obowiązuje. Nie trzeba z nich korzystać w otwartej przestrzeni przy zachowaniu odpowiedniego dystansu od innych. Trzeba jednak o nich pamiętać, wchodząc do pomieszczeń i środków komunikacji zbiorowej. Służby sanitarne i policjanci niezmiennie kontrolują czy obowiązujące przepisy są przestrzegane, a działalność podmiotów gospodarczych odbywa się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego.

Funkcjonariusze z jednostek mieszczących się w województwie dolnośląskim, każdego dnia kontrolują przestrzeganie obostrzeń sanitarnych przez mieszkańców. Jak wiemy, już od maja zmieniły się pewne zasady, jednak nie zostały zniesione całkowicie. Dotyczy to głównie noszenia maseczek. Nie trzeba z nich korzystać w otwartej przestrzeni przy zachowaniu odpowiedniego dystansu od innych. Bez zmian pozostanie jednak konieczność zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych. Te właśnie obiekty, oraz wszystkie inne miejsca publiczne, których obowiązek ten dotyczy, będą nadal sprawdzane przez funkcjonariuszy. Policjanci swoją obecnością i podejmowanymi działaniami będą przypominać o wciąż obowiązujących zasadach mających na celu ochronę zdrowia Nas wszystkich. Od początku trwania pandemii kontrole takie odbywały się w sklepach, w komunikacji zbiorowej, we wszelkich obiektach użyteczności publicznej, gdzie przepisy nakazują zachowanie reżimu sanitarnego. Wspólnie z innymi służbami sprawdzane są w dalszym ciągu osoby przebywające na kwarantannie czy izolacji. Działania te będą nadal kontynuowane.

Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:

  • na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
  • w autobusie, tramwaju i pociągu,
  • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
  • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
  • w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
  • w kinie i teatrze,
  • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
  • w kościele i szkole, na uczelni,
  • w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.)

Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa?

Na świeżym powietrzu, w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku.

Więcej na temat obowiązujących zasad oraz wszelkie zmiany w tym zakresie na bieżącą są publikowane na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej

 

Źródło: KWP Wrocław

 

Oficer Prasowy

Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie

st.asp. Łukasz Szuwikowski

tel: 604-904-452

Powrót na górę strony
Polska Policja