Bieżące informacje

Uważaj na podejrzane transakcje z wykorzystaniem popularnej platformy sprzedażowej oraz próby oszustwa metodą na „Blika”

Data publikacji 28.08.2021

Policjanci ostrzegają przed kolejnymi metodami oszustw. Przestępcy podszywają się pod usługę płatności za towar wystawiony na serwisie ogłoszeniowym i wysyłają do sprzedających informację, że chcą zakupić dany towar i następnie przekazują link, dzięki któremu rzekomo będzie możliwe otrzymanie zapłaty za zbyty towar. Sprzedający musi tylko podać numer swojej karty, aby pieniądze mogły wpłynąć na konto. I tu właśnie jest haczyk. Oszuści wchodzą w posiadanie danych, które następnie umożliwiają im dokonywanie transakcji na szkodę sprzedającego. Podobnie działają drugą metodą na tzw. “Blika”, za pomocą której włamują się na konta jego użytkowników.

Mimo, że nieustannie przypominany jest temat dotyczący oszust internetowych i o tym, by uważać podczas internetowych transakcji może brzmieć jak banał, to jednak wcale nim nie jest. Mimo tego, że cały czas w telewizji, na portalach internetowych czy mediach społecznościowych krążą informacje o osobach, które wpadły w pułapkę zastawioną przez oszustów, to niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z istniejących zagrożeń. Wówczas mogą stracić swoje ciężko zarobione pieniądze.

Za pomocą platformy sprzedażowej lub poprzez aplikację WhatsApp oszuści kontaktują się z potencjalnymi pokrzywdzonymi. Rzekomi kupcy zwykle informują sprzedających, że już dokonali zakupu i nawet zapłacili za produkt. Pieniądze mają być przesyłane za pośrednictwem platformy transakcyjnej serwisu. Sam serwis ostrzega na swoim blogu: 

„Oszukane osoby zwykle otrzymują link, który kieruje ich do strony internetowej, łudząco podobnej do prawdziwej witryny platformy sprzedażowej . Następnie osoby są proszone o podanie numeru swojej karty płatniczej, na którą mają wpłynąć środki za zakupiony towar. Osoby nieświadome zagrożenia wpisują nie tylko numer podany na awersie karty, ale również datę ważności, limit na koncie, a co najgorsze, numer CVV, który jest jednym z zabezpieczeń uniemożliwiających nieupoważnioną transakcję”.

Tym samym oszuści wchodzą w posiadanie informacji, które są wykorzystywane do płatności internetowych lub innych transakcji nie tylko w Polsce, ale też za granicą.

Przestępcy zaangażowani w oszustwo są bardzo dobrze przygotowani. Przekazywane przez nich linki często przypominają odnośniki do prawdziwych stron, a różnice są prawie niedostrzegalne. Aby być bardziej wiarygodnymi wykorzystują nie tylko znaki firmowe platform sprzedażowych, ale też firm świadczących usługi pocztowe i kurierskie.

Dlatego za każdym razem powinniśmy dokładnie weryfikować strony internetowe, z których korzystamy. Nie powinno się klikać w linki otrzymane od nieznanych osób. Jednak największym błędem jest przekazywanie danych, takich jak login i hasło do bankowości internetowej, czy informacji zapisanych na karcie płatniczej. Wówczas oszuści bez problemu mogą wejść w posiadanie naszych pieniędzy.

Coraz bardziej popularna jest druga forma oszustwa na tzw „Blika”.  Złodzieje kradną tożsamość osoby, podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie proszą jej znajomych o podanie hasła „Blik”. Dodają, że właśnie stoją przy kasie i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza akurat w tym dniu straciła ważność lub proszą o szybką pożyczkę na zakupy przez internet, obiecując zwrot środków finansowych następnego dnia. I z jednej i z drugiej strony, bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Sprawdzajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji oraz wiadomości od znajomych. Taka właśnie forma kontaktu może się okazać zwykłym oszustwem. My natomiast możemy stracić swoje oszczędności, ponieważ przestępcy czekają tylko przy bankomacie, aby wypłacić nasze ciężko zarobione pieniądze. Warto więc potwierdzić tego typu konwersację dzwoniąc do osoby, która prosi nas o pieniądze lub chociażby wysłać smsa na jej numer telefonu i poczekać na odpowiedź.

W załączeniu przedstawiamy zabezpieczone przez policjantów zrzuty ekranu. Widać na nich strony, którymi posługują się oszuści i w jaki sposób podszywają się pod serwisy sprzedażowe i transakcyjne. Zapraszamy też na bloga serwisu OLX, który dokładnie opisuje schemat oszustwa.

 

p.o. Oficera prasowego

Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie

sierż. szt. Emilia Reguła

tel. 604 904 452

 

 

 

Powrót na górę strony