Bieżące informacje

Upał ma wpływ na kierowców - pamiętajmy o tym przed podróżą

Data publikacji 18.07.2021

Policja przypomina, by w czasie jazdy nie lekceważyć wysokich temperatur. Upał ma wpływ na kierowców, ponieważ wysoka temperatura w aucie spowalnia reakcje. Podczas podróży samochodem dbanie o odpowiednią temperaturę wewnątrz samochodu jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa.

Gdy temperatura powietrza przekracza 30°C sporo mówi się o dzieciach pozostawianych w nagrzanych samochodach. To bardzo ważna kwestia, jednak nie można też zapominać o samych kierowcach, którzy podczas upału narażeni są na większe zmęczenie i dekoncentrację.

Jak wynika z badań, wraz ze wzrostem temperatury wzrasta poirytowanie i zmęczenie kierowcy, obniża się zaś koncentracja oraz wydłuża czas reakcji. Z przeprowadzonych testów wynika także, że czas reakcji kierowcy wydłuża się nawet o 22 proc., gdy prowadzi pojazd, w którym temperatura wynosi 27°C w porównaniu do jazdy przy 21°C.

Z tego powodu przed ruszeniem należy zadbać o odpowiednie warunki w aucie. Jeśli samochód stał na słońcu, to należy najpierw przewietrzyć wnętrze. W największe upały w ciemnych pojazdach może być nawet ponad 50 stopni. Większość aut jest już dzisiaj wyposażona w klimatyzację, która bywa zbawienna, gdyż poprawia nie tylko komfort, ale też samopoczucie, a co za tym idzie – bezpieczeństwo. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzać ze schłodzeniem wnętrza. Temperatura w samochodzie powinna być maksymalnie o 10 stopni niższa niż na zewnątrz, a najlepiej, aby ta różnica była jeszcze mniejsza. Dzięki temu organizm nie odczuje szoku termicznego podczas wysiadania i wsiadania do samochodu.

Warto pamiętać, że upał ma wpływ nie tylko na kierowcę, ale także na pasażerów. Przebywanie w zamkniętym, zaparkowanym samochodzie nawet wtedy, gdy na zewnątrz nie panują wysokie temperatury, a jedynie świeci słońce może być bardzo groźne dla zdrowia. W zaledwie 20 minut temperatura wewnątrz takiego auta może się bowiem podnieść o 30 °C. Pozostawienie w zaparkowanym samochodzie dziecka lub zwierzęcia jest niedopuszczalne! Na niewiele zda się uchylenie okna, ponieważ wymiana powietrza w takim przypadku jest niewystarczająca.

Policjanci zwracają się z apelem do kierowców o zwiększoną koncentrację w trakcie kierowania pojazdem ze względu na wysokie temperatury powietrza. Pamiętajmy o włączaniu klimatyzacji i nawadnianiu organizmu, a w czasie pokonywania dłuższych tras zwiększmy ilość postojów w zacienionym miejscu. Pamiętajmy również, aby nie zostawiać w samochodach wystawionych na działanie słońca małych dzieci, ani zwierząt, gdyż szybki wzrost temperatury wewnątrz pojazdu może zagrażać ich życiu.

Źródło: KWP Bydgoszcz

 

st.asp. Łukasz Szuwikowski

tel. 604 904 452

 

 

Powrót na górę strony