Policyjny poradnik prewencyjny „P-O-K-A-Z” - O, jak oszustwa
Pomysłowość i przebiegłość telefonicznych oszustów w dzisiejszych czasach jest nieograniczona. Pod pretekstem niesamowitej okazji, czy nieszczęścia, wprowadzają w błąd swoją ofiarę, która przez swoją naiwność, poczucie zaufania i szczere intencje, traci cały dorobek swojego życia.
Sposób funkcjonowania oszustów metodą „ na wnuczka” za każdym razem przebiega według podobnego scenariusza. Sprawcy przeważnie dzwonią na telefon domowy przedstawiając się za wnuczka, siostrzeńca lub dalekiego krewnego. W czasie rozmowy starając się zdobyć zaufanie ofiary, wskazując troskę o jej zdrowie. Nakierowując tak rozmowę, aby uzyskać jak najwięcej informacji dotyczących osoby za którą się podają. Następnie prosi o pilną pożyczkę finansową. Częstym motywem jest okazjonalny zakup samochodu lub mieszkania, pokrycie kosztów związanych ze skutkami kolizji czy wypadku drogowego lub leczenia szpitalnego. Kolejnym ważnym krokiem, jest podanie błahego powodu, który uniemożliwi osobiste odebranie pieniędzy, podsyłając po nie swojego zaufanego kolegę. I tak niczego nieświadoma ofiara, oddaje swoje wszystkie oszczędności.
Stosuj zasadę 3xP:
- POSŁUCHAJ
- PORÓWNAJ I PRZEMYŚL
- PODEJMIJ DECYZJĘ
- Posłuchaj dokładnie, co mówi osoba podająca się za członka rodziny.
- Czy są to wiadomości ogólne? Czy osoba zna szczegóły dot. rodziny?
- Porównaj, czy numer telefonu, z którego dzwoni osoba to ten sam numer, z którego dzwoni zawsze członek rodziny, czy nowy numer? Jeżeli inny – oddzwoń na numer, który posiadasz w kontaktach.
- Potwierdź, czy dzwoniący jest osobą, za którą się podaje orazczy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy. Dopiero po potwierdzeniu personaliów i potrzeby podejmij decyzję.
Oficer prasowy
Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie
podinsp. Bogdan Kaleta
tel. 604 904 452