Bieżące informacje

Dzielnicowy – policjant pierwszego kontaktu również w czasie epidemii

Data publikacji 09.10.2020

Policjanci dzielnicowi - wykonują codzienną żmudną pracę, której efektem ma być wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców danego rejonu. Nie biorą udziału w spektakularnych akcjach, często jednak mieszkańcy nie wiedzą kto jest ich dzielnicowym i do kogo mają się zwrócić z problematyczną sytuacją. A dzielnicowi powinni być, jak lekarze pierwszego kontaktu. Doskonale znać swoją okolicę, jej mieszkańców i ich problemy. W dobie pandemi to właśnie dzielnicowi zajmują się kontrolą kwarantanny.

Obecnie dzielnicowego możemy spotkać głównie podczas działań związanych z kwarantanną. Trudna sytuacja epidemiologiczna zdominowała zakres zadań dzielnicowego. Jednak dzielnicowi to tacy sami policjanci jak inni funkcjonariusze. Również ich wyszkolenie nie różni się od wyszkolenia innych policjantów. Podobnie jak ich koledzy ze służb patrolowych są częścią tzw. Prewencji czyli służby bezpośrednio widocznej na ulicy i pracującej na niej w umundurowaniu. Mieszkańcy naszego miasta często widzą swoich dzielnicowych, którzy przemierzają ulice. Prawie wszyscy potrafią powiedzieć, że są to dzielnicowi. Jednak równie często na tym kończy się wiedza o tym czym dzielnicowy się zajmuje i jakie są jego zadania.

Dzielnicowy to taki policjant pierwszego kontaktu - ale nie od nagłych sytuacji, tylko raczej od sytuacji problemowych. Dzielnicowy powinien znać okolicę, w której pełni służbę jak własną kieszeń. Podobnie problemy lokalnej społeczności nie powinny być dla niego żadną tajemnicą. Dzielnicowy musi znać swoich "podopiecznych", rozmawiać z nimi i pomagać w rozwiązywaniu problemów i zapobiegać wszelkim niebezpieczeństwom.

Dzielnicowy musi wiedzieć, gdzie w okolicy są miejsca niebezpieczne i na jakie zagrożenia mogą być narażeni okoliczni mieszkańcy. Co więcej lokalny stróż prawa powinien mieć rozeznanie, kto może ewentualne zagrożenia stwarzać. Musi więc znać osoby, które na przykład ze względu na swoją kryminalną przeszłość lub prowadzony tryb życia mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla innych. Musi też wiedzieć, kto w jego rewirze może być najbardziej narażony na niebezpieczeństwo i zaoferować mu profesjonalną pomoc. W szkołach dzielnicowi prowadzą pogadanki dla uczniów na temat bezpieczeństwa. Kontrolują też obiekty, które potencjalnie mogą być narażone na działania przestępców takie, jak banki i urzędy pocztowe. Dzielnicowi pomagają także ofiarom przestępstw i wcielają w życie program zapobiegania przemocy w rodzinie. Ta wiedza musi być opanowana przez dzielnicowego. Nabywa ją wraz z latami służby i w ten sposób staje się cennym łącznikiem pomiędzy społecznością lokalną, mieszkańcami a policją jako instytucją.

Jeśli dobrze znasz swojego dzielnicowego to wiesz do kogo zwrócić się z problemem. Policja przestaje być jakąś niezwykle niedostępną i groźną instytucją. Bo bać policjanta powinien się tylko ten, który łamie prawo.

 

Oficer prasowy

Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie

podinsp. Bogdan Kaleta

tel. 604 904 452

 

 

Powrót na górę strony