„Znalezione, nie kradzione”, ale przywłaszczone
Znalezienie przedmiotu i zatrzymanie go jest przestępstwem, kwalifikowanym jako przywłaszczenie. Głogowscy policjanci przypominają co zrobić ze znalezioną rzeczą i co grozi nieuczciwemu znalazcy.
Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych nakłada obowiązki i uprawnienia na znalazcę cudzej rzeczy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, znalazca rzeczy należącej do znanej mu osoby niezwłocznie zawiadamia ją o tym fakcie i wzywa do jej odbioru. Natomiast w przypadku, gdy nie znamy właściciela rzeczy lub nie wiemy gdzie mieszka, należy jak najszybciej zawiadomić starostę.
Przepisy regulują także kwestie znalezienia rzeczy w miejscu użyteczności publicznej np. galerii handlowej, na dworcu, a także w środkach transportu publicznego np. w autobusie czy pociągu. Jeśli znajdziemy jakiś przedmiot, np. telefon w sklepie, należy go oddać właściwemu zarządcy, który po upływie 3 dni od dnia otrzymania rzeczy przekazuje go właściwemu staroście, chyba że w tym terminie zgłosi się osoba uprawniona do odbioru rzeczy.
W jakich przypadkach zanieść znalezioną rzecz na Komendę Policji?
Zgodnie z przepisami, znalazca rzeczy, której posiadanie wymaga pozwolenia (w szczególności broń, amunicję, materiały wybuchowe albo dowód osobisty lub paszport) niezwłocznie oddaje rzecz najbliższej jednostce organizacyjnej Policji. Jeżeli oddanie rzeczy wiązałoby się z zagrożeniem życia lub zdrowia- zawiadamia o miejscu, w którym rzecz się znajduje. Jednostka organizacyjna Policji niezwłocznie zawiadamia właściwego starostę o znalezieniu rzeczy oraz znalazcy.
Kodeks Wykroczeń reguluje odpowiedzialność osoby, która w ciągu dwóch tygodni od znalezienia cudzej rzeczy nie zawiadomi o tym fakcie Policji lub innego właściwego organu, albo w inny sposób nie poszukuje posiadacza rzeczy. Wykroczenie przewidziane w art. 125 KW jest zagrożone karą grzywny albo karą nagany. Natomiast zgodnie z Kodeksem Karnym, w przypadku przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Reasumując, każdą znalezioną rzecz należy oddać właścicielowi, ewentualnie przekazać ją do Biura Rzeczy Znalezionych lub do jednostki Policji. Osoba, która zatrzyma znalezioną rzecz, naraża się na odpowiedzialność karną.
Pamiętajmy jednak o właściwym zabezpieczeniu swojego mienia. Złodzieje często wykorzystują moment, w którym właściciel pozostawia torebkę, telefon czy portfel bez nadzoru.
Kupując w sklepach stacjonarnych, na targach i bazarach, a także znajdując się w miejscach zatłoczonych, pamiętajmy, aby wszystkie wartościowe przedmioty (portfele z dokumentami, pieniędzmi bądź telefony komórkowe) przechowywać w wewnętrznych kieszeniach. Dobrze jest sprawdzić co pewien czas czy te rzeczy są na swoim miejscu. Torebki i torby należy trzymać zamknięte przed sobą lub w ręku. Unikajmy wkładania toreb do koszyków z zakupami, oraz nie pozostawiajmy ich bez opieki i nadzoru.
Wystarczy naprawdę niewiele, by skutecznie zabezpieczyć swoją własność przed jej utratą. Dbanie o nasze mienie jest w naszym interesie.
Oficer Prasowy
Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie
St. sierż. Natalia Szymańska
tel. 604 904 452