Bieżące informacje

Trwa akcja pn. „Bezpieczna droga do szkoły”

Data publikacji 12.10.2023

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie nadal prowadzą działania pn. "Bezpieczna droga do szkoły". W trakcie trwania akcji policjanci przypominają najmłodszym o zasadach bezpieczeństwa, którymi należy się kierować w drodze do szkoły. Mundurowi podczas zajęć promują wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego i mówią o tym, jak zachowywać się w kontaktach z nieznajomymi.

W całej Polsce, od początku września trwają działania pn. "Bezpieczna droga do szkoły". W ramach corocznej akcji głogowscy policjanci spotykają się z najmłodszymi uczniami i  prowadzą pogadanki profilaktyczne połączone z dobrą zabawą. Spotkania mają na celu zapoznanie najmłodszych z zasadami bezpieczeństwa, do jakich należy się stosować,  poruszając się pieszo, rowerem, samochodem oraz komunikacją zbiorową w drodze do szkoły i z powrotem. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci z uwagi na ciekawą formę, w jakiej są one prowadzone.

W tym tygodniu policjanci z Zespołu Profilaktyki Społecznej wraz z dzielnicowymi odwiedzili m.in. Szkołę Podstawową nr 10 im. Mikołaja Kopernika oraz Akademie Małych Pociech u Dula. Na zajęciach funkcjonariusze w praktyce pokazali dzieciom, jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę i jak zachowywać się na przejściu dla pieszych. Mundurowi mówili  także o tym, jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać w kontaktach z osobami nieznajomymi, które próbują w złym celu wykorzystać zaufanie dziecka.

W trosce o bezpieczeństwo maluchów oraz ich widoczność na drodze policjanci rozdali także elementy odblaskowe. Jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni. Poprawa widoczności pieszego i stosowanie elementów odblaskowych, pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego, który jest widoczny z większej odległości. Prawdopodobieństwo potrącenia przez pojazd znacząco się zmniejsza. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Policja przypomina, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Ponadto rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni także pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.

Działania „Bezpieczna droga do szkoły” jest adresowana zarówno do dzieci jak i do rodziców. Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo naszych pociech!

p.o. Oficera prasowego
Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie
St. sierż. Natalia Szymańska
tel. 604 904 452

 

Powrót na górę strony