Bieżące informacje

Inwestycja z gwarancją szybkiego zysku okazała się oszustwem - 75-latek stracił blisko 60 tysięcy złotych

Data publikacji 26.09.2023

Głogowska policja ostrzega przed oszustami działającymi metodą "na zdalny pulpit”. Do głogowskiej komendy zgłosił się 75-latek, który padł ofiarą oszustów. Po zainstalowaniu programu do zdalnej obsługi urządzenia oszuści zdobyli dane do jego konta bankowego. Mężczyzna stracił blisko 60 000 złotych.

Fałszywe inwestycje to kolejna metoda stosowana przez oszustów. Metoda ta ma na celu zwabienie potencjalnych klientów m.in. za pośrednictwem portali społecznościowych, gdzie obiecywane są wysokie zyski po zainwestowaniu minimalnych kwot, w krótkim czasie i bez ryzyka utraty pieniędzy. Sprawcy tworzą fikcyjne platformy inwestycyjne np. w kryptowaluty, rzadkie metale, obligacje, zagraniczne inwestycje gruntowe lub alternatywne źródła energii. Po utworzeniu konta na takiej platformie, podaniu danych i wpłacie początkowej kwoty inwestycyjnej, na podany przez nas numer telefonu, po niedługim czasie dzwoni „przedstawiciel firmy”. Osoba ta namawia do zainstalowania na swoim komputerze bądź telefonie aplikacji AnyDesk, która ma ułatwić proces inwestycyjny. W rzeczywistości aplikacja pozwala przejąć kontrolę nad urządzeniem, na którym jest zainstalowana. W ten sposób oszuści po uzyskaniu dostępu do urządzenia, a następnie rachunków bankowych swojej ofiary, dokonują licznych operacji finansowych.

Tym razem ofiarą oszustów padł 75-letni głogowianin. Mężczyzna skuszony obietnicą szybkiego zysku na jednej ze stron internetowych podał swój numer telefonu. Chwilę później skontaktował się z nim mężczyzna podający się za pracownika firmy inwestycyjnej, poprosił o wpłatę na konto kwoty, którą 75-latek chce zainwestować i uprzedził, że będzie się z nim kontaktowała osoba, która prowadzi jego sprawę. Następny oszust, który się z nim skontaktował, polecił mu zainstalowanie na swoim urządzeniu aplikacji AnyDesk i zalogowanie się do banku. Za jego namową głogowianin przelewał różne kwoty na wskazane konta i akceptował transakcje, które wykonywał oszust. W ciągu zaledwie kilku dni 75-latek stracił blisko 60 tysięcy złotych.

Co zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustów? Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa:

•    Sprawdzaj wiarygodność podmiotu oferującego pomoc związaną z inwestowaniem pieniędzy — zweryfikuj opinie o nim w Internecie, wpisując w  wyszukiwarce nazwę podmiotu z różnymi hasłami pomocniczymi np. "oszustwa", "wiarygodność" lub "opinie";
•    Pod żadnym pozorem nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej.
•    Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych.
•    Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego.
•    Nie instaluj aplikacji, nie wgrywaj oprogramowania, które pochodzą z nieznanych źródeł. Może w ten sposób ktoś będzie chciał przejąć kontrolę nad Twoim komputerem lub smartfonem.
•    W przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie.
•    Nie klikaj w żadne linki czy odnośniki niewiadomego pochodzenia. Nie otwieraj załączników, nie loguj się na nieznane strony ani nie dokonuj wpłat.  Może to być próba wyłudzenia naszych pieniędzy lub danych osobowych.
•    Uważaj na reklamy zachęcające do inwestycji, informujące o ponadprzeciętnych zyskach bez ryzyka, czy gwarantowanej wygranej w jakimś konkursie. W takich przypadkach stosuj zasadę ograniczonego zaufania.
•    Nie ulegaj wpływom presji czasu!

Policja ostrzega – oszuści coraz częściej stosują metodę „na zdalny pulpit”!

p.o. Oficera prasowego  
Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie
St. sierż. Natalia Szymańska
tel. 604 904 452

 

Powrót na górę strony